Bionisor - nawozy Astvit, nawozy ekologiczne, ukorzeniacz, mikroelementy

Przed wykonaniem oprysku lub podlewania należy obowiązkowo zapoznać się z punktem: Stosowanie – Przygotowanie roztworu Astvitu płynnego do oprysku i do podlewania, znajdującym się w opisie Astvitu płynnego. Osoby, które nie chcą dodawać do nawozu pożywki, powinny uważniej obserwować rośliny i w razie potrzeby systematycznie stosować większe dawki Astvitu.

W uprawach amatorskich wystarczy systematycznie podlewać rośliny 1 raz w tygodniu 2,5% roztworem Astvitu płynnego (do 2 litrowego pojemnika wlewamy 50 ml koncentratu i uzupełniamy wodą w ilości 1,95 l ).
Lepsze efekty, zwłaszcza zdrowotne, można uzyskać przez systematyczne stosowanie oprysków 1 raz w tygodniu 5% roztworem Astvitu płynnego (do 2 litrowego pojemnika wlewamy 100 ml koncentratu i uzupełniamy wodą w ilości 1,9 l ). Opryski można uzupełniać podlewaniem 2,5 % roztworem Astvitu.
Późna jesienią, gdy temperatura spadnie poniżej 8oC, mikroorganizmy Astvitu nadal wzmacniają rośliny, ale stają się mniej aktywne i przestają zaopatrywać je w azot. Wystarczy jednak, że zaświeci słońce i temperatura powietrza wzrośnie powyżej 8oC żeby mikroorganizmy znowu się uaktywniły.

W przypadku pojawienia się chorób lub szkodliwych owadów należy zastosować opryski interwencyjne ze zwiększonym stężeniem nawozu. Na początek wystarczy 10% roztwór (do 2 litrowego pojemnika wlewamy 200 ml koncentratu i uzupełniamy wodą w ilości 1,8 l ). Po oprysku należy obserwować roślinę. W razie potrzeby powtarzamy zabieg nawet 4 razy w ciągu dwóch dni. Po stwierdzeniu, że dawki są zbyt małe, można zastosować stężenie 20% (do 2 litrowego pojemnika wlewamy 400 ml koncentratu i uzupełniamy wodą w ilości 1,6 l ).

Użytkownicy Astvitu, którzy lubią spędzać czas na pielęgnacji roślin, mogą zastosować zróżnicowane dawki Astvitu, dostosowane do ich fazy rozwojowej. W tabeli 1 przedstawiono zalecenia nawozowe opracowane przez prof. Nowosielskiego na podstawie wieloletnich badań prowadzonych przez niego w Instytucie Warzywnictwa i WSEH w Skierniewicach. Zalecenia te mogą być tylko pomocniczym punktem wyjścia w ustalaniu dawek odpowiednich dla poszczególnych ogrodów. Zdecydowana większość użytkowników Astvitu stosuje nawożenie mniejsze od podanego w tabeli 1 i uzyskuje satysfakcjonujące efekty.

Tabela nr 1. Zalecenia nawożeniowe prof. Nowosielskiego do różnych upraw na powierzchni 100 m2 na glebie o przeciętnej żyzności (dla upraw amatorskich). Zalecenia mogą być stosowane wyłącznie po przeanalizowaniu informacji napisanych w zamieszczonym powyżej wstępie do tabeli 1.